Manifestation mot våldet – hjälp till att sprida
Tisdag 13 maj 17.30 genomförs en manifestation mot våldet i centrala Uppsala. Ett tillfälle för samhället att visa att vi står upp för tryggheten, hoppet och livet.
(nyhten är i första hand riktad till grund- och gymnasieskolor)
Som skola kan ni hjälpa till att sprida manifestationen för att så många som möjligt ska kunna delta i den. Det här är en viktig markering vi gör för våra unga, och där är skolorna väldigt viktiga kanaler för att nå ut till de unga som just nu är påverkade av den senaste tidens våldshandlingar.
Läs om manifestationen på uppsala.se: Tillsammans mot våldet – delta i en manifestation 13 maj
Länk till evenemanget på Facebook: Tillsammans mot våldet – manifestation i centrala Uppsala
Länk till ett Instagram-inlägg som ni kan dela vidare på skolans Instagram: Uppsala kommun (@uppsalakommun)
Tack för att ni hjälper till att sprida budskapet! Det är viktigare än någonsin att vi sluter upp som samhälle mot våldet, och stöttar varandra och de som är drabbade.