Gå och cykla till skolan - tävlingsanmälan öppnar 2 maj

Det är dags att anmäla er till ”Gå och cykla till skolan” som årligen arrangeras av Trafikkalendern. Under två valfria veckor i september eller oktober samlar deltagande skolor så många resepoäng som möjligt genom att eleverna i årskurs F-6 går, cyklar eller reser kollektivt till och från skolan.

Även om tävlingen heter ”Gå och cykla till skolan” så kan alla vara med och samla poäng! Elever som av olika anledningar måste bli skjutsade i bil till skolan kan samla resepoäng genom att exempelvis bli avsläppta lite tidigare och gå sista biten. Ett annat alternativ är att anordna en promenadslinga runt skolgården eller kvarteret. 

Anmälan öppnar 2 maj. Anmäl er här. 

Här kan du läsa mer om tävlingen och priserna från Uppsala kommun. 

Gå och cykla tävling

 

2 maj 2022