Pedagogiska priset 2021

Vem är den bästa förskolläraren, läraren och skolledaren? Nomineringsperioden för årets priser har startat och pågår till 30 september.

Varje år delar Uppsala kommun ut pedagogiska priser till framstående medarbetare inom kommunal och fristående pedagogisk verksamhet. Priset inspirerar och uppmuntrar lärare och skolledare som utvecklar lärandet och på samma gång skapar en trygg lärmiljö för barn, elever och medarbetare. 

Priset finns i tre kategorier och delas ut till fem mottagare:

• Pedagogiska lärarpriset till en förskollärare, en grundskollärare och en gymnasielärare.

• Pedagogiska ledarskapspriset till en rektor på en förskola eller skola.

• Pedagogiska priset inom vuxenutbildning till en lärare eller ett arbetslag.

- Våra förskollärare och lärare i Uppsala gör ett fantastiskt arbete. Det gångna året har inneburit en stor utmaning och betydelsen av en trygg och utvecklande lärmiljö har varit viktigare än någonsin. Priset ger elever, föräldrar och kollegor möjlighet att lyfta fram framstående insatser, säger Helena Hedman Skoglund (L), ordförande utbildningsnämnden.

Nomineringsperioden pågår från 10 maj till 30 september. Nomineringarna granskas under oktober och november, därefter utser en jury de fem vinnarna. De presenteras vid kommunfullmäktiges möte i december.

Kriterier och webbformulär för nominering finns på Pedagogiska priser - Uppsala kommun
Där kan du också läsa om tidigare pristagare.

10 maj 2021